Sunday, September 15, 2013

STREETSTYLE: New York fashion weekThe New York fashionweek is definitely over an I´ve decided to make two posts about it. In the first one you can find what editors, models off-catwalk and bloggers wore and the second one will be only about the shows I like the most. Anyway, the content of the posts will be the same about the upcoming fashionweeks in London, Paris and Milan. Maybe I will add you some bonus? We´ll see.
As the other fashionweek´s cities, New York has it´s own atmosphere as well. I mean, you look at a photo and you know that it was shot in New York, for sure. And the pople attending fashion shows here are also dressing up in accordance to this atmosphere. 
And what was typical for this year´s fw?? Mixing patterns or outfit consisting of different geometric patterns as well, mannish suits, monochromatic looks, denim, plaids and the white colour combined with gold or silver. 
Is here your favourite one?

Fashionweek v New Yorku sa definitívne skončil a ja som sa rozhodla pripraviť vám o ňom dva články. V prvom nájdete, čo mali redaktori svetových magazínov, modelky mimo móla a blogerky oblečené, a v tom druhom vám ukážem módne prehliadky, ktoré sa mi páčili najviac. Vlastne, obsah článkov bude aj pri nasledujúcich fashionweekoch v Londýne, Paríži a Miláne rovnaký. Možno vám sem pridám aj nejaký ten bonus. Uvidíme.
Tak ako ostatné fashionweekom preslávené mestá, aj New York má svoju vlastnú atmosféru. Myslím, keď sa pozriete na nejakú fotku, s určitosťou viete povedať, že bola fotená práve tam. A ľudia, ktorí sa zúčastňujú módnych prehliadok, sú taktiež vždy oblečení zapadajúc do tejto atmosféry.
A čo bolo typické pre tohtoročný NY fashionweek? Miešanie vzorov alebo outfit skladajúci sa z rôznych geometrických vzorov, pánske obleky na ženách, monochromatický look, denim, tartan a biela farba v kombinácii so zlatou alebo striebornou.
Máte tu svojho favorita?

Vanes
 
 


 
  

  
source: vogue.es, grazia.it

13 comments:

 1. all these looks are amazing!
  xx
  http://anoddgirl.blogspot.com.au

  ReplyDelete
 2. WOAH for that first picture!

  WITH LOVE,
  LINSEY / POSE-BLOG.COM

  ReplyDelete
 3. Love this set! NYFW is always an amazing experience.

  Stop by sometime, xo Natalie
  www.lavagabonddame.com

  ReplyDelete
 4. Hi beautiful!! Thank you for stopping by, I really appreciate it like always :)
  Such an amazing post, the perfect sellection!!
  Come to see my new post at;
  http://peaceinmyshoes.blogspot.com.es

  ReplyDelete
 5. niektore oufity su super ine nic moc :)

  Pozyvam na giveaway o Bielenda balicek, tu: http://biancaprincipessa.blogspot.sk/2013/09/bielenda-super-mega-giveaway.html

  ReplyDelete
 6. Thank you for the comment on my blog! Let me know if you'd like to follow each other!

  allthingsglitterandbeauty

  ReplyDelete
 7. beautiful post,i'm in love with the red dress,its amazing!!

  dawn
  www.dressmeperfect.com

  ReplyDelete

 8. I just bumped into your blog and after scrolling through your posts, I must say I really like it :) How about we follow each other on Bloglovin and Facebook? :)
  Kisses from Zurich,
  K.

  http://beneaththecoat.blogspot.com

  ReplyDelete

Thank you for your lovely comments! If you like the blog, feel free to follow me and I will follow you back!